czwartek, 30 kwietnia 2015

Chleb gryczano-chrzanowy (bezglutenowy)

Chleb gryczano-chrzanowy (bezglutenowy)

Wczoraj upiekłam taki o to pyszny i wilgotny chlebek:)
Jest on idealny dla osób które mają uczulenie na pszenice oraz które są zabiegane ponieważ nie potrzebuje on dużo pracy ani czekania a smakuje wyśmienicie .



Składniki:
• 400 g mąki gryczanej lub 400 g kaszy gryczanej niepalonej zmielić na mąkę
• 1/2 szklanki skrobi ziemniaczanej
• 2 łyżeczki suchych drożdży lub 1 łyżka świeżych drożdży lub 150 ml zakwasu bezglutenowego na chleb, może być mniej, jeśli zakwas się silny i mocno pracujący
• 4 ząbki czosnku
• 2 łyżki oliwy lub oleju, margaryny, masła
• 3 łyżki chrzanu (trzeba czytać dokładnie etykiety na słoikach, większość zawiera w składzie mleko)
• 2 łyżki siemienia lnianego mielonego + 200 ml wrzątku
• 200 ml wody, (jeśli jest zakwas, wody trzeba dolać trochę mniej)
• 1 łyżeczka soli
• 1 łyżeczka cukru, miodu lub syropu daktylowego
• liście do wyłożenia chleba

Przygotowanie:
1. Czosnek obieram ze skórki i przepuszczam przez praskę lub rozcieram.
2. Mielone siemię lniane wkładam do kubka, zalewam wrzątkiem i mieszam. Po 2 minutach wkładam blender i miksuję. Musi powstać zwarty „glut”. Studzę.
3. Do miski wkładam mąkę gryczaną, skrobię ziemniaczaną, czosnek, drożdże lub zakwas, siemię, cukier, sól, chrzan. Dolewam wodę i miksuję żeby powstało ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Odstawiam na 5 minut. Jeśli ciasto bardzo zgęstniało. Dodaję jeszcze wody i miksuje ponownie.
4. Spód blaszki o wymiarach 30cm x 11 cm wykładam liśćmi chrzanu. Przekładam masę chlebową do połowy wysokości blaszki i wygładzam mokrą dłonią. Na wierzchu układam dwa liście chrzanu dla ozdoby. Chleb zostawiam do wyrośnięcia w piekarniku z zapaloną lampką. Taki mam sposób latem, gdy moja szafka stojąca na ścianie komina jest zimna. W przypadku drożdży – wyrastanie ciasta zajmuje około 40-60 minut. W przypadku zakwasu, zależnie od jego siły od 8 godzin do 12 godzin. Ciasto powinno się podnieść, ale nie wypłynąć z blaszki.
5. Włączam piekarnik na 180 stopni, gdy osiągnie temperaturę, piekę około 50 minut. Sprawdzam patyczkiem, czy ciasto jest suche. Wystawiam z piekarnika, czekam około 15 minut i wyjmuję chleb na blaszkę.


wtorek, 21 kwietnia 2015

Ciasto delicja jabłkowa

Składniki:

-Biszkopt jasny (na dwa blaty):

6 jajek

2/3 szklanki cukru

2/3 szklanki mąki pszennej tortowej

1/4 szklanki mąki ziemniaczanej


-Biszkopt kakaowy:

3 jajka

1/2 szklanki cukru

1/3 szklanki mąki pszennej tortowej

2-3 łyżki kakao


-Mus z jabłek:

1,5 kg kwaśnych jabłek pokrojonych w grubą kostkę (antonówka/szara reneta)

½ szklanki cukru (można więcej jeśli lubimy mocno słodki mus)

½ łyżeczki cynamonu (można pominąć)

1/3 szklanki wody

2-3 łyżki żelatyny


-Krem waniliowy:

750-800 ml mleka

180 g cukru

200 g miękkiego masła

16 g cukru z prawdziwą wanilią (można zastąpić 2 łyżeczkami ekstraktu z wanilii lub pastą waniliową)

4 czubate łyżki mąki pszennej

5 czubatych łyżek mąki ziemniaczanej

4 średnie jajka

Poncz do kakaowego biszkopta:

½ szklanki likieru czekoladowego

½ szklanki gorącej przegotowanej wody

cukier do smaku

Dodatkowo:
250 g frużeliny wiśniowej (można zastąpić konfiturą wiśniową podgrzaną z dodatkiem 2 łyżeczek żelatyny
80 g gorzkiej czekolady


Przygotowanie

Biszkopt jasny:
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, cały czas ubijając (ubita piana powinna być sztywna i lśniąca). Następnie dodawać kolejno żółtka, po każdym ubijając około 30 sekund. Mąki wymieszać, przesiać, delikatnie wmieszać do ciasta drewnianą łyżką.
Formę o wymiarach 25 x 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia (u mnie kwadratowa tortownica, wiec papierem wykładałam tylko dno formy). Do formy wlać ciasto. Piec w temperaturze 160 - 170ºC około 30-35 minut (do suchego patyczka).
Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika pozostawić na kilka minut w formie do przestygnięcia. Wyjąć z formy. Biszkopt przekroić na 2 blaty.

Biszkopt kakaowy:
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, cały czas ubijając (ubita piana powinna być sztywna i lśniąca). Następnie dodawać kolejno żółtka, po każdym ubijając około 30 sekund. Mąki wymieszać z kakao, przesiać, delikatnie wmieszać do ciasta drewnianą łyżką.
Formę o wymiarach jak przy jasnym biszkopcie wyłożyć papierem do pieczenia. Do formy wlać ciasto. Piec w temperaturze 160 - 170ºC około 20-25 minut (do suchego patyczka).
Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika pozostawić na kilka minut w formie do przestygnięcia.

Mus z jabłek:
Pokrojone w grubą kostkę jabłka przesmażyć z 1/3 szklanki wody, cukrem i cynamonem do miękkości. Do gorących dodać rozrobioną w gorącej wodzie żelatynę (1/4 szklanki wody), dokładnie wymieszać. Mus ostudzić, wstawić na kilka godzin do lodówki, żeby stężał.

Krem waniliowy:
Zagotować 500 ml mleka z cukrem zwykłym i cukrem waniliowym. Pozostałe mleko zmiksować z jajkami i mąką zwykłą oraz ziemniaczaną, dodać do gorącego mleka. Gotować 1 - 2 minuty (do zgęstnienia), cały czas energicznie mieszając, żeby się nie doszło do powstania grudek. Masę budyniową wystudzić. Masło utrzeć na puszystą masę dodawać stopniowo po łyżce masy budyniowej (do wyczerpania budyniu) ucierając na najwyższych obrotach miksera, by nie powstały grudki. Jeśli krem będzie zbyt luźny można wstawić go na kwadrans do lodówki.

Całość:

Na jeden z jasnych biszkoptów* wyłożyć stężały mus z jabłek, wyrównać wierzch, przykryć kakaowym biszkoptem. Przygotować poncz (wymieszać wszystkie składniki. Tak powstałym ponczem skropić kakaowy blat.
Na blat kakaowy wyłożyć krem waniliowy, wygładzić. Na wierzch wyłożyć frużelinę wiśniową, przykryć jasnym biszkoptem.
Gorzką czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, przestudzić. Nałożyć na wierzch biszkoptu.


*można go nawilżyć ponczem np. z dodatkiem calvadosu lub z herbaty z cytryną lub z dodatkiem likieru cytrynowego (ja nawilżałam tylko blat kakaowy)

środa, 15 kwietnia 2015

Super Smacznyi łatwy Mazurek z mleka w proszku

Składniki na ciasto:
  • 100g mąki krupczatki
  • 100g mąki pszennej
  • 100g masła
  • 1 żółtko
  • 50g cukru pudru
  • łyżka kwaśnej śmietany (12 lub 18%)
  • opakowanie cukru waniliowego (16g), przepis na domowy cukier waniliowy tutaj
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
Składniki na masę:
  • 100g mleka w proszku
  • 150g cukru kryształu
  • 100g masła
  • 50ml wody
  • łyżka cukru waniliowego
  • bakalie i czekolada do dekoracji (u mnie migdały i czekolada)
Wykonanie ciasta:

Masło posiekać z mąką (krupczatką + pszenną), solą, cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Dodać żółtko wraz ze śmietaną. Dosypać proszek do pieczenia. Ciasto zagnieść - starać się to zrobić sprawnie i szybko, by nadmiernie nie ogrzać ciasta rękami. Gdy składniki się połączą owinąć ciasto folią spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 2 godziny (w ostateczności można skrócić ten czas wkładając ciasto do zamrażarki). 
Schłodzone ciasto rozwałkować w prostokąt. Dodać rant na brzegach (można uformować wałeczek z ciasta lub po prostu podwyższyć jego brzegi). Ponakłuwać ciasto widelcem. Piec ok. 20 minut w temperaturze 190 stopni. Wyciągnąć gdy się zarumieni. Spód wystudzić, a następnie wypełnić masą.


Wykonanie masy:
Rozpuścić masło. Zmiksować mleko w proszku wraz z cukrem i cukrem waniliowym. Dodać wrzącą wodę i rozpuszczone masło. Całość zmiksować. Od razu nakładać na upieczony spód mazurka.Gdy masa zastygnie ozdobić wg własnego pomysłu lub pozostawić bez ozdób.